Marketing ve Performans Ölçümü

HTML e-mail tasarımı ve kodlaması konusunda iyice uzmanlaştınız ve kampanya gönderimine başladınız. Peki performansınızı nasıl ölçeceksiniz? E-mail pazarlama stratejilerinizin işe yarayıp yaramadığını nasıl anlayacaksınız? Performansınızı nasıl test edecek ve geliştireceksiniz? İşte neleri ölçmeniz ve kampanyalarınızı nasıl değerlendirmeniz gerektiğine dair temel bir özet: Siz de kurumsal seo danışmanı arıyorsanız gelin görüşelim. Marketing ve Performans Ölçümü ile detaylı bilgi öğrenebilirsiniz.

Açılma Oranları

E-mail’inizi kaç kişi açtı? Açılma oranınız %20 ya da %30 arasında değişiyorsa, ortalamayı tutturmuşsunuz demektir. Bu oranı sürekli takip etmelisiniz. İlk gönderdiğiniz e-mail, %50’yle %70 arasında değişen ya da daha fazlasını bulan bir açılma oranı elde etmiş olabilir. Ama bu oranlar, açılma oranınızın zamanla düşmeyeceği anlamına gelmez. Açılma oranınızı farklı yollarla test edebilirsiniz. Örneğin:

Konu alanı: Bu alanı daha uzun ya da daha kısa oluşturabilirsiniz. Bu alana alıcılarınızın ilk isimlerini de dahil edebilirsiniz. Ayrıca bu alanda şirket isminizin yer almasına mutlaka dikkat edin.

Gönderi tarihi: Hafta içi gönderim yapmak daha mı iyi? Yoksa hedef kitleniz iletilerini hafta sonu evde kontrol eden kullanıcıları mı kapsıyor? Belki de alıcılarınız e-mail’lerini yüksek bağlantı hızına sahip iş yerlerinde kontrol ediyordur.
Gönderi zamanı: Sabah saatlerinde ilk spam dalgasından önce mi gönderi yapmanız gerekiyor? Yoksa öğleden önce ya da öğleden sonra mı? Ya da mesai saati bitmeden hemen önce mi? Eğer bir restoran sahibiyseniz, Cuma akşamı düzenlemeyi planladığınız bir organizasyon için e-mail kampanyasını Pazartesi mi yoksa Perşembe günü mü göndermelisiniz? Marketing ve Performans Ölçümü makalemizi beğendiğiniz mi?

Tıklanma Oranları

E-mail’inizin içinde bulunan linkleri kaç kişi tıkladı? En çok hangi linkler tıklandı? Ürün linkleri mi daha çok tıklandı, yoksa araştırma linkleri mi? Satışlarda bir artış oldu mu? Kampanyanızı gönderdikten sonra, ne kadar zaman boyunca linkler tıklanmaya devam ediyor?

Şu şekilde test etmeyi deneyin:

İletinizdeki link sayısı. İletinizde sadece bir link mi var yoksa çok sayıda farklı link mi?
Müşterilerin linklerinizde görebileceği ürün fotoğrafları ne kadar etkili?
Linklerde kullanılan sözcükler ne kadar etkili?
Listeyi bölümlere ayırmak ve müşteri odaklı e-mail’ler göndermek (alcıların ilgi alanları göz önüne alınarak)
Üyelikten çıkma oranı

Her kampanyadan sonra alıcılarınızın üyelikten çıkma oranı nedir? Belli aralıklarla gönderilen ve akıllıca oluşturulmuş e-mail listelerinde bu oran, yüzde 1’den azsa, ortalamayı tutturmuşsunuz demektir. Eğer düzensiz e-bülten gönderimi yapıyorsanız ya da ilk gönderinizse, üyelikten çıkma oranları daha yüksek olabilir. Her kampanyadan sonra üyelikten çıkma oranınızı mutlaka kontrol edin. Özel bir kampanyadan sonra bu oranda ani bir yükseliş olduğunu saptarsanız, içeriğinizle ilgili bir sorun olup olmadığını inceleyin. Çok sık e-mail gönderiyor olabilirsiniz. Belki de düzenli aralıklarla e-bülten göndermeyi ihmal ediyorsunuzdur. Yine de iyi, yenilenmiş ve kaliteli bir adres listesine sahip olmak, her zaman üyelikten çıkma oranınızın düşük olmasına neden olacaktır

Geri dönen e-mail’ler

E-mail’lerinizin geri dönüş oranını her kampanyadan sonra takip edin. İyi bir liste yönetim sistemi, geri dönüşleri ‘HARD’ ve ‘SOFT’ olarak ikiye ayıracak, listenizi sizin için temizleyecektir. Geri dönen e-mail’lerde ‘SOFT’ olarak adlandırılanlar, var olan ama teslim zamanında server’ın çok yoğun olması gibi bir nedenden dolayı teslim edilemeyen e-mail’lerdir. ‘HARD BOUNCE’ olanlarsa, e-mail hesabının artık kullanılmaması ya da adreste yapılan bir hata nedeniyle kesinlikle teslim edilemeyen iletilerdir. Bu adresleri listenizden çıkarın. E-mail’lerinizin neden geri döndüğünü öğrenmek için geri dönen her ileti hakkında e-mail pazarlama servisinizden bilgi alın.

Şu şekilde test etmeyi deneyin:

Kısa bir süre sonra ‘SOFT BOUNCE’ kategorisine giren adreslere kampanyanızı tekrar gönderin.
‘HARD BOUNCE’ olarak tabir edilen geri dönüşlerde adres kısmında herhangi bir harf hatası yapıp yapmadığınızı kontrol edin.(Örneğin “hotmail.com”u, “hotmial.com” şeklinde yazmış olabilirsiniz”
euro.message Geri Dönüşleri Yönetmenizi Sağlar

Her geri dönüş kötü değildir. Özellikle ‘SOFT BOUNCE’ olarak tabir edilen geri dönüşler, genelde geçicidir. Bu kişileri listenizde tutmayı ve onlara tekrar e-mail göndermeyi deneyebilirsiniz. Eğer kampanyalarınızı euro.message LIVE yoluyla gönderiyorsanız, sistemimize ‘yumuşak geri dönüş’ olarak geri gelen bir e-mail adresini sonra ki beş kampanya boyunca izlediğimizi bilmenizi istiyoruz. Eğer e-mail hala geri dönmeye devam ediyorsa, bu adresi otomatik olarak listenizden çıkarıyoruz. Ama e-mail adresi asla teslim edilemeyecek bir adres ise, onu anında listeden çıkartıyoruz. Bu arada hatalı bir e-mail adresine sürekli ileti göndermeye devam ederseniz, ISP’lerin böyle bir şey yaptığınız için sizi bloke edebileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Geri dönen e-mail’de SMTP’den cevap almak

Bir alıcının e-mail adresi euro.message’a geri dönerse, onu gönderen server genelde e-mail’in başlığına “SMTP cevabı” (Simple Mail Transfer Protocol-E-posta gönderme protokolü) olarak tanınan küçük bir mesaj ekler. Bu SMTP yanıtları bize, e-mail’in neden geri döndüğünü açıklar (geçici olarak yoğun, kota dolu, adresteki kişi tatilde, hatalı email adresi, varolmayan kullanıcı hesabı…vb).

Bu cevap, euro.message’ın geri dönen e-mail’leri ‘HARDt’ ve ‘SOFT’ olarak ayırmasına yardımcı olur. Ama bazen e-mail server’ları, SMTP cevaplarında standart kodlar ve mesajlar kullanmaz. Bu, tamamen server admin’in sistemi nasıl kurduğuyla ilgilidir. Daha da kötüsü bazı anti-spam güvenlik duvarları (firewall) SMTP cevaplarına ” bu e-mail adresi artık kullanılmıyor” diye bir mesaj ekleyerek açıkça yalan söyler. Bu, listedeki e-mail adresini silmeleri için liste yönetim sistemlerini kandırmak amacıyla yapılır. Bu nedenle euro.message olarak geri dönüş raporlarında size sunduğumuz “tüm başlıkları görüntüle” hizmeti sayesinde, geri dönen her e-mail’in başlığını okuyabilir ve neden geri döndüklerini öğrenebilirsiniz.

Website Trafiğiniz

Web sitenizin günlük trafiğini her kampanyadan sonra mutlaka kontrol edin. Trafiğiniz yükseliyor mu? Teklifler artıyor mu? Kayıtlı müşterileriniz arasından nakit ödeme yapan müşterileriniz gitmiş mi? Trafikte ani bir yükseliş var mı, yoksa kadameli bir yükseliş mi söz konusu? Trafiğinizdeki yükseliş ne kadar devam edecek? E-mail’inizde bulunan linkin yönlendirdiği web sayfasındaki grafiklerini ne zaman değiştirmelisiniz?

Son kampanyadan sonra üye kayıt oranı

Her kampanyadan sonra çok sayıda yeni aboneniz oluyor mu? Eğer öyleyse bu, alıcılarınızın, gönderdiğiniz e-mail’leri arkadaşlarına forward ettikleri anlamına gelir. Bu da gerçekten faydalı bir içeriğiniz olduğu anlamına gelir. Eğer içeriğinizde hiç artış olmuyorsa içeriğinize biraz daha ilginç detaylar katmaya çalışın.

Bunları yapmayı deneyin:

E-mail’in üstüne ” bu iletiyi arkadaşınıza göndermekte özgürsünüz” şeklinde esprili bir metin yerleştirmeyi deneyin.
Gönderdiğiniz e-mail’in üstüne ” bu iletiyi tarayıcınızda görün” şeklinde bir link yerleştirin. Bu link, alıcıyı kampanyanızın web sitenizdeki arşivlenmiş versiyonuna yönlendirsin. Böylece arkadaşlarına sadece linki göndermek isteyen kişilere yardımcı olmuş olursunuz.
euro.message Kampanya Raporları

euro.message gönderdiğiniz her bir kampanya için raporlama yapar. Açılma oranlarının, tıklanan URL’lerin, geri dönen e-mail’lerin, üyelikten çıkma oranlarının takibini tutarız. Dilerseniz bu raporları Microsoft Excel formatında indirebilir, kendi grafiklerinizi oluşturabilir, onları müşterilerinize yollayabilirsiniz.Bu içerik sorununuzu çözmenizde yardımcı oldu mu? Marketing ve Performans Ölçümü

 Diğer makalelerimize göz atmak isterseniz hakkında buraya tıklayabilirsiniz.
İzinli pazarlama Nedir hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tamamen organik çalışma ile websitenizi emin adımlarla anasayfasaya çıkarmaktayız. Siz de diğer seo ajanslarının boş vaatlerinden bıktıysanız,gelin görüşelim.

Seopoli Hakkında

Dijital pazarlama ajansı olarak müşterilerimizin Google arama sonuçlarında hedeflerine ulaşmalarında yardımcı olmaktayız.

Ücretsiz seo teklifi alın

Müşterilerimize gerçek hedefler koymakta ve istedikleri sonuçları organik yollardan kendilerine sağlamaktayız.

Seo makalelerimiz

Tümünü gör
No Comments
  • Dost Siteler
  • Mesaj bırakın