Arama Motoru Optimizasyonu

  • Ocak 20, 2017
  • SEO

Arama motoru optimizasyonun amacı websitenizin arama motorlarında görünür olmasını sağlamak ve dolayısıyla sitenize daha fazla organik Arama motoru optimizasyonuziyaretçi çekmektir. Tabiyki trafik kaynağı olarak Google,Yahoo,Yandex ve Bing ön plandadır. Bu açıdan seo optimizasyonu dediğimiz zaman aklımıza ilk gelen Google optimizasyonudur.

Arama motoru optimizasyonu başarısını değerlendirirken sitenin serp sıralandırması değildir. Örnek olarak seopoli’nin hangi sırada çıktığı önemli değildir. Sitenin toplamda aldığı trafik çok daha önemlidir. Kurumsal Seo Hizmetleri için buraya bakabilirsiniz.

Ayrıca Seo süreklilik isteyen bir ihtiyaçtır. Hiç bir site sadece kısa bir süre yapılıp bırakılamaz. Seo sürekli olarak aylık,periyodik işlemler ile sonuca varılır.

Siz de seo firması seçerken ince eleyip sık dokuyun, emin olun ki sonuca varacaksınız.

Size Google’ın resmi olarak da paylaştığı seo bilgilerini paylaşacağız.

Özgün ve doğru sayfa başlıkları oluşturun

Başlık etiketi, hem kullanıcılara hem de arama motorlarına belirli bir sayfanın konusunun ne olduğunu belirtir.<head> etiketi içerisinde belirli taglarla doğru biçimlendirme ve başlıkları kullanabilirsiniz. Html taglarında her sayfaya ayrı bir kodlama yapılırken, yeni nesil wordpress ve php yazılımlarda eklentilerle otomatik olarak belirli kurallara göre bu işlemi yapmak daha kolaydır.  Yoast eklentisi ile wordpressin optimizasyonunu en iyi şekilde sağlayabilirsiniz.

 

Sayfanın başlık etiketleri içeriğinin arama sonuçlarında görünmesi

Dinamik hazırlanmış sitelerde başlıklarınız arama sonuçlarında gözükmektedir. Tabiyki bazen google bunu farklı bir şekilde görüntüleyebilir. Matt Cuts arama sonuçları anatomisi kitabında bu konuya değinmişti. Google sürekli algoritma değiştirmektedir. Bu makaleyi yazarken en güncel haliyle bir arama yapıp sonuçları sizinle paylaşmak istedik.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mesela Google’da fuar hostesi olarak arama yaptığımızda gördüğümüz sonuçlar Bella Ajansı 2.sırada görmekteyiz. Genellikle bu tarz arama sonuçlarında trafiği ilk 3 site alır. İşte size Ahrefs ile analiz ettiğimiz bir raporlamayı paylaşmaktayım.

 

 

 

 

 

 

 

 

Buraya baktığınızda arama sonuçlarında trafiğin,

%44 Mio
%10 ile Papaya
%8 majeste
ve %8 Bella ajans pastayı paylaşmaktadır. Buradan analyacağınız gibi ilk 5 sırada yer almıyorsa websiteniz ya iyi bir seo uzmanı arayacaksınız ya da en kısa sürede reklam vereceksiniz.

Anasayfanızın başlığında web sitenizin/işletmenizin adı yer alabilir ve ayrıca bulunduğunuz bölge veya temel faaliyet alanlarınız ve hizmetleriniz gibi bazı önemli bilgileri ekleyebilirsiniz. Ama şunu bilmeniz gerekir ki on page seo etkinliğini azaltmıştır. Bu tarz sayfa içerisindeki tagların optimizasyonundan ziyade sayfanın trafiğini etkileyebilecek etkenler üzerinde yoğunlaşın.

Sayfa başlıklarının düzenlenmesi arama motoru optimizasyonunun önemli noktalarından biridir. Bu yüzden %1 etkisi bile olsa sayfa başlıklarınızı kısa tutun ama etkili ve olması gereken bilgi girişini yapınız. Sayfa başlığı sayfa içerisindeki metinlerin özeti ve öne çıkan bir yapısı olması gerekir.  Yinelenen başlık kullanmayın, sayfa içerisinde keskin başlıklar kullanın.

Tanım (“description”) meta etiketinden faydalanın

Bir sayfanın tanım (“description”) meta etiketi, Google ve diğer arama motorlarına sayfanın ne hakkında olduğuna dair özet bilgi sağlar. Ziyaretçiler bir siteye girmeden önce tanım ifadesinde yazan bilgiye göre siteye giriş yapmaktadır.

 

Burada göreceğiniz gibi Fuar Hostesi, Tercüman hostes ile başlayan tanımla birlikte insanlar siteye girmeden önce sayfa/site hakkında bilgi sahibi olmaktadır.

 

1). Sayfa başlığı birkaç kelime veya deyimden oluşurken sayfanın tanım meta etiketi bir veya iki cümleden veya kısa paragraftan oluşabilir. Google Web Yöneticisi Araçları içerik analizi bölümü, tanım meta etiketlerinin çok kısa, çok uzun veya çok defa tekrarlandığını belirten kullanışlı araçlar sağlar (aynı bilgi başlıketiketi için de sağlanır). Başlık etiketinde olduğu gibi, tanım meta etiketi de HTML dokümanınızın <head> etiketi içinde yer almalıdır.

 

Tanım meta etiketi kullanımının faydaları nelerdir?

Tanım meta etiketleri önemlidir, çünkü Google bunları sayfalarınız için kısa bir özet olarak kullanabilir. “Kullanabilir” diyoruz, çünkü sayfanızdaki yazılı metinde arama terimiyle eşleşen bölümü de görüntüleyebiliriz. Alternatif olarak Google, sitenizin tanımını eğer orada listeleniyorsa, Açık Dizin Projesi (Open Directory Project – ODP) bölümünde kullanabilir.

Bu yüzden sizde makalemizde ele aldığımız bilgileri incelemeniz gerekir.

Arama Motoru Optimizasyonu önemli bir konudur. Siz de seo açısından kendisine güvenen bir ajan seçip, müşteri potansiyelinizi ve marka bilinirliğini arttırmanız gerekmektedir. Diğer makalemize Arama Motoru Optimizasyonu  nasıl olur buradan bakabilirsiniz.

 

Tamamen organik çalışma ile websitenizi emin adımlarla anasayfasaya çıkarmaktayız. Siz de diğer seo ajanslarının boş vaatlerinden bıktıysanız,gelin görüşelim.

Seopoli Hakkında

Dijital pazarlama ajansı olarak müşterilerimizin Google arama sonuçlarında hedeflerine ulaşmalarında yardımcı olmaktayız.

Ücretsiz seo teklifi alın

Müşterilerimize gerçek hedefler koymakta ve istedikleri sonuçları organik yollardan kendilerine sağlamaktayız.

Seo makalelerimiz

Tümünü gör
No Comments
  • Dost Siteler
  • Mesaj bırakın