2017 SEO Trendleri

  • Aralık 28, 2016
  • SEO

Google optimizasyonu son sürat deva etmektedir. 2016 yılının bitmesine ramak kaldı. Herkes kendini 2017 yılına hazırlamaya çalışmaktadır. Sizlerle yeni yılda seo namına neler yapabileceğimizi paylaşacağız, elimizden gelen gayreti göstereceğiz. 2017 Seo trendleri hakkında bilgi sahibi olmak için makalemize göz atabilirsiniz.

Geçtiğimiz 12 ay boyunca seo hizmeti adına çok sayıda yenilik oldu. Bunlardan kurumsal seo hizmeti şirketleri PBN’ler bir adım öne çıksada bildiğimiz birçok şey tersine dönmüştür.

Gelecek aylarda nelere dikkat etmeniz gerekiyor, bunları tek tek açıklayacağız.

2017 seo trendleri

Google Algoritmasının sürekli değişmesi Seo’nun gizemini korumasına yardımcı olmaktadır. Bu algoritmaları anlamak bazen deneme&yanılma ile daha kolay ve rasyonel olmaktadır.

2017 Seo Trendleri

Kullanıcı Maksatlı Optimizasyon 

Kullanıcılar arama motorlarında arama yaparken bazen hedefe ulaşamazlar. Unutmayın ki Google’da etkili sonuçlar bulabilmenin yolu ne aradığını bilmek ve doğru anahtar kelimeyi arayabilmektir. Bununla ilgili olarak Google otomatik tamamlama yapmakta ve kullanıcılara aratacağı kelimeler için fikirler sunmaktadır.  Google’da kullanıcılardan aldığı bu verileri daha iyi analiz etmekte ve kullanıcı dostu algoritmaya ağırlık vermektedir.

Markaların yeni yılda dijital içeriğini optimize ederken anahtar kelimelerden ziyade kullanıcıların amaçları üzerinde durmaları ve daha derine inmeleri gerekecektir.

  1. Araştırma – Ziyaretçileriniz sitenize ulaşırken neler arıyorlar. İçerikleriniz kullanıcın sorularına cevap verebiliyor mu? Makale ve bilgileriniz yeterli midir.
  2. Optimizasyon – Okuyu deneyimleri çok önemlidir. Bu yüzden sizde kullanıcılardan elde ettiğiniz bu verileri iyi analiz etmeniz gerekemtkedir. Sitenize hangi sayfaların daha uzun süre kaldığı, hangi sayfalardan hemen çıkış yaptığı gibi detayları inceleyip bu sayfalar üzerinde gerekli düzeltmeleri yapabilirsiniz.
  3. Uyarlama-  Elimizde ne yazıkki kesin bir reçete olmadığı gibi, hangi metodun etkili olduğunu anlayabilmenin yolu deneme ve yanılmadır.

Zengin Cevap (Rich Answer) ve Snippetler

Aklımızda deli sorular demiş Aleyna Tilki.. Evet kafamızdaki  deli sorulara, aklımızı kurcalayan soru ve sorunların çözümü için Google’ı etkin bir şekilde kullanırız. Google son yıllarda gerçekleştirdiği güncellemelerle, Aramaya ait, site,haber kaynakları,resim,video,film,etinlik bilgileri ve yorumları görüntülemektedir. İşte bu da 2017 seo trendleri arasında sayılmaktadır.

Gelişmiş listeme diyebileceğimiz snippetler ile websitelerden özel yollarla aldığı içeriği google arama sonuçlarında görebilmekteyiz.  Detaylı bilgilere resim,fiyat, yorum gibi tek seferde ulaşabilmekteyiz.

Şöyle düşünürsek örnek olarak venüs telefon için arama yapıyoruz. Eğer tüm sitelere fiyat ve detaylar için zaman haryacağız. Google bize bu bilgileri rafine etmekte ve kendine has algoritmasıyla hangi ürünün kaç liraya satıldığını hızlıca öğrenebiliriz. Bunu sağlayabilmeniz için fiyat,resim gibi kodların belirli etiketlerle desteklenmesi gerekmektedir.

Mesela köfte nasıl yapılır? Diye arattığınızda ilgili yemek tarifi sitelerinden alakalı yorumları, pişirme sürelerini gibi birçok detayı görebilirsiniz.

İşte bu sene odaklanacağız konular websitenizdeki makale,ürün,tarif gibi listelemeleri google anasayfasında görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

 

Çapraz Kanaldan Pazarlama

Çapraz kanallı ve çok kanallı pazarlama kulağa çok benzer gelebilir fakat aslında çok farklı yapıdadırlar. Örnek olarak mobil uygulamadan bir ürün satın almıyorsa, bu kullanıcıya e-mail marketing veya sosyal medya (facebook,twitter,instagram) üzerinden satış yapabilirsiniz. Bu yüzden müşteri ve portföyünüzü iyi tanımalı uygun bir pazarlama metodo geliştirmelisiniz. Tabiyki bunu anlayabilmeniz için deneme yanılma yapmanız gerekir.

Çok pazarlı pazarlama aslında yeni bir konu değil. Fakat çapraz kanallı pazarlama bir uzantısı sayılabilir. Çapraz kanallı pazarlamada esas olan, kullanıcıların cihazlar ve platformlar arasında sorunsuz navigasyonu ve birden fazla kanal için tutarlı bilgilerin olması gerekir.

Hazırlanmış raporlarda katılımcıların %75’i çapraz kanallı pazarlama dönüşüm oranlarında büyük artısı bulunmaktadır. Tabiyki siz müşteri kitlenizi ve tüketim alışkanlıklarını bilmeniz gerekmektedir.2017 seo trendleri nedir merak mı ediyorsunuz?  Burada genel sorular şu şekildedir;

  • Doğru mesajın nedir
  • Kampanyayı hangi zamanlarda planlamalı
  • Doğru pazarlama kanalı nedir.

Mobil Kullanımının Artması

Geçtiğimiz yıllarda yapılan algoritma değişikliği ile mobil erişim oranı arttı ve Seo’ için önemli değişiklikler oldu. Bu yüzden mobil üzerinden siteye girişler artmakta olup mobil kullanımın artması ile mobil seo’nun da önemi ayrı bir şekilde önem kazanmıştır.

Mobil optimizasyonu şu an da SEO çalışmalarında çok önemli olsa bile etkisini 2017’de  kanıtlayacak.

Yeni bir Adım: Sesli Arama

Birkaç yıldır sesli arama, teknoloji dünyasında sürdürülen bir projedir. Sesli aramadaki hatalar ayıklanırken sona doğru gelinde. Sesli aramanın optimizasyonu hakkında ayrıca bilgi paylaşımı yapacağız.
Uzun Anahtar Kelime Grubu ile Seo Şansınızı Arttırın adlı makalemizi buradan inceleyebilirsiniz.

Tamamen organik çalışma ile websitenizi emin adımlarla anasayfasaya çıkarmaktayız. Siz de diğer seo ajanslarının boş vaatlerinden bıktıysanız,gelin görüşelim.

Seopoli Hakkında

Dijital pazarlama ajansı olarak müşterilerimizin Google arama sonuçlarında hedeflerine ulaşmalarında yardımcı olmaktayız.

Ücretsiz seo teklifi alın

Müşterilerimize gerçek hedefler koymakta ve istedikleri sonuçları organik yollardan kendilerine sağlamaktayız.

Seo makalelerimiz

Tümünü gör
No Comments
  • Dost Siteler
  • Mesaj bırakın